„Kišobran“ zaštite platformskih radnika, koji su predložili stručnjaci za radno pravo, okupljeni oko Centra za istraživanje javnih politika i Udruženja za radno pravo i socijalno osiguranje Srbije, sadrži širok spektar pravnih rešenja, kao što su zakonsko definisanje pojmova: radnik, digitalni radnik u Zakonu o radu, ali i jasno razgraničenje zavisnih radnika i samozaposlenih, od stvarnih (pravih) samozaposlenih.
Podrazumeva i uvođenje zakonske (oborive) pretpostavke zaposlenosti čime bi se obezbedila univerzalna pokrivenost svih koji žive od svog rada (platformski i atipični poslovi) ili kategorije zavisnih samozaposlenih (bez obzira na pravni osnov rada), kojima bi se obezbedila radna i socijalna zaštita, slična onoj u radnom odnosu.
Stručnjaci za radno pravo napominju i da je potrebno urediti upotrebu algoritama u radnom procesu (predvidivost, javno obaveštavanje kako funkcionišu, eliminisanje diskriminacije pojedinih kategorija).
- Važno je i inoviranje oblasti bezbednosti na radu kako bi se zaštitili i platformski i drugi atipični radnici, ali i značajnost prava na udruživanje – za sve, pa i platformske radnike što podrazumeva da platformski radnici mogu osnivati ili biti članovi postojećih sindikata. Takođe, ovi radnici bi trebalo da dobiju pravo na kolektivno pregovaranje i mogućnost da organizuju štrajk, potom bi morala da postoji obaveza registracije platformi i plaćanja poreza i doprinosa – navode u centru.
U korpusu zaštite platformskih radnika predlaže se i uvođenje agencija za privremeno platformsko zapošljavanje i mogućnosti da se koristi jedna vrsta iznajmljenog poslodavca, koji će obavljati poslove koje inače obavljaju poslodavci – u ime platformi.
Inače, prva etapa zakonodavnih promena u Srbiji podrazumevala bi izmene važećeg Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenih. Druga bi se odnosila na dopune i izmene Zakona o agencijskom zapošljavanju, dok bi treća i konačna faza revizije radnopravne regulative podrazumevala donošenje potpuno novog teksta Zakona o radu. Predložene promene doprinele bi unapređenju položaja svih radnika u nestandardnim formama rada kojima su u Srbiji uskraćena mnoga prava. Zemlje Evropske unije inače su prošlog meseca dale zeleno svetlo Direktivi o platformskom radu. Ovo je odlična i neočekivana vest, podsetila je Tanja Jakobi, izvršna direktorka Centra za istraživanje javnih politika, budući da su samo nekoliko dana pre toga Nemačka i Francuska blokirale glasanje o direktivi.- Sada je izvesno da će direktiva biti usvojena, a zemlje članice, pa i zemlje kandidati imaju smernice za uređenje platformskog rada unutar svojih nacionalnih zakonodavstava – napomenula je Jakobi.