Platformiski radnici bi trebalo da dobiju pravo na kolektivno pregovaranje

Bez autora
Apr 09 2024

„Kišobran“ zaštite platformskih radnika, koji su predložili stručnjaci za radno pravo, okupljeni oko Centra za istraživanje javnih politika i Udruženja za radno pravo i socijalno osiguranje Srbije, sadrži širok spektar pravnih rešenja, kao što su zakonsko definisanje pojmova: radnik, digitalni radnik u Zakonu o radu, ali i jasno razgraničenje zavisnih radnika i samozaposlenih, od stvarnih (pravih) samozaposlenih.

Podrazumeva i uvođenje zakonske (oborive) pretpostavke zaposlenosti čime bi se obezbedila univerzalna pokrivenost svih koji žive od svog rada (platformski i atipični poslovi) ili kategorije zavisnih samozaposlenih (bez obzira na pravni osnov rada), kojima bi se obezbedila radna i socijalna zaštita, slična onoj u radnom odnosu.

Stručnjaci za radno pravo napominju i da je potrebno urediti upotrebu algoritama u radnom procesu (predvidivost, javno obaveštavanje kako funkcionišu, eliminisanje diskriminacije pojedinih kategorija).

- Važno je i inoviranje oblasti bezbednosti na radu kako bi se zaštitili i platformski i drugi atipični radnici, ali i značajnost prava na udruživanje – za sve, pa i platformske radnike što podrazumeva da platformski radnici mogu osnivati ili biti članovi postojećih sindikata. Takođe, ovi radnici bi trebalo da dobiju pravo na kolektivno pregovaranje i mogućnost da organizuju štrajk, potom bi morala da postoji obaveza registracije platformi i plaćanja poreza i doprinosa – navode u centru.

U korpusu zaštite platformskih radnika predlaže se i uvođenje agencija za privremeno platformsko zapošljavanje i mogućnosti da se koristi jedna vrsta iznajmljenog poslodavca, koji će obavljati poslove koje inače obavljaju poslodavci – u ime platformi.

Inače, prva etapa zakonodavnih promena u Srbiji podrazumevala bi izmene važećeg Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenih. Druga bi se odnosila na dopune i izmene Zakona o agencijskom zapošljavanju, dok bi treća i konačna faza revizije radnopravne regulative podrazumevala donošenje potpuno novog teksta Zakona o radu. Predložene promene doprinele bi unapređenju položaja svih radnika u nestandardnim formama rada kojima su u Srbiji uskraćena mnoga prava. Zemlje Evropske unije inače su prošlog meseca dale zeleno svetlo Direktivi o platformskom radu. Ovo je odlična i neočekivana vest, podsetila je Tanja Jakobi, izvršna direktorka Centra za istraživanje javnih politika, budući da su samo nekoliko dana pre toga Nemačka i Francuska blokirale glasanje o direktivi.

- Sada je izvesno da će direktiva biti usvojena, a zemlje članice, pa i zemlje kandidati imaju smernice za uređenje platformskog rada unutar svojih nacionalnih zakonodavstava – napomenula je Jakobi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik